اپل آیفون جدید با نام SE وارد ایران شد + قیمت

اپل در روز دوم فروردین امسال، طی مراسمی با شعار Let us loop you in، اقدام به معرفی آیفون جدید ۴ اینچی خود با نام iPhone SE و آیپد پرو ۹٫۷ اینچی کرد. اگرچه مدت زیادی از معرفی و عرضه رسمی آن در بازار جهانی نمی‌گذرد، اکنون شاهد حضور آیفون اس‌ای در بازار کشورمان هستیم.

دور از انتظار نیست که طی روز‌های اول ورود هر گوشی جدیدی به بازار کشورمان شاهد فروش آن با قیمت بالا و غیرمعمول باشیم. همچنین به دلیل کم بودن این محصول اپل در بازار و واردات محدود آن، مانند دیگر گوشی‌ها، در ابتدای ورود به بازار با قیمت بسیار بالایی به فروش می‌رسد.

پیش‌بینی می‌شود قیمت آیفون SE با گذشت اندکی زمان و ورود انبوه آن به بازار کشورمان کاهش پیدا کند و تا ماه آینده به قیمت واقعی خود برسد.

گوشی حافظه داخلی رنگ قیمت
آیفون SE ۱۶ گیگابایت خاکستری فضایی – طلایی – سفید – رز گلد ۲٫۶۵۰٫۰۰۰
آیفون SE ۶۴ گیگابایت خاکستری فضایی – طلایی – سفید – رز گلد ۲٫۸۵۰٫۰۰۰

آیفون SE در شرایطی در بازار ایران حدود ۳ میلیون تومان قیمت خورده که قیمت جهانی این محصول از ۳۹۹ دلار در مدل پایه شروع می‌شود و نهایتا به ۴۹۹ دلار می‌رسد. اما از آنجا که این شرکت نماینده رسمی در ایران ندارد، واردکنندگان خرده پا به هر قیمتی که تیغ‌شان ببرد، در حال تحمیل قیمتهای نجومی خود برای این محصول میان رده به مشتریان نگون بخت هستند.

آیفون SE و مقاومت در برابر آب

مقاومت نسخه جدید و ارزان‌تر آیفون (آیفون SE) در برابر آب، همچون آیفون ۶S است و چند سانتی‌متر آب را به مدت یک ساعت تاب می‌آورد.

وب‌سایت تک‌تایمز اعلام کرده که در یک آزمایش که توسط یکی از کاربران یوتیوب به اسم زک استرلی انجام شد، سه آیفون ۵S ،SE و ۶S در سه سطل آب قرار داده شدند و از بین آنها، دو آیفون SE و ۶S توانستند سالم خارج شوند.

با گذشت حدودا پنج دقیقه در این آزمایش، آیفون ۵S از کار افتاد. اما آیفون SE و ۶S تا حدود یک ساعت در برابر آب مقاومت کردند و در این هنگام زک استرلی پایان آزمایش خود را اعلام کرد. در نهایت هر دو گوشی آیفون SE و ۶S سربلند از این آزمایش بیرون آمدند. اگرچه آیفون ۶S هشدارهایی را درباره درگاهی شارژ خود می‌داد، اما هنگامی که از آب خارج شد و روی یک حوله خشک قرار گرفت، به حالت عادی خود برگشت و وضعیت درگاهی شارژ آن نیز خوب به نظر می‌رسید.

بنابراین آیفون SE و ۶S هر دو ثابت کردند که می‌توانند فرو رفتن در چند سانتی‌متر آب را تاب بیاورند، اگرچه هیچ یک از آنها مانند گوشی سامسونگ گلکسی S7، گواهی IP مقاومت در برابر آب را ندارند. بنابراین با وجود اینکه ممکن است این آیفون ها در برابر آب مقاومت کنند، اما شرکت اپل مدعی است هیچ مسئولیتی در قبال گوشی‌هایی که به هر دلیلی چه برای ۵۹ دقیقه و چه برای ۵۹ ثانیه در آب غوطه‌ور شوند ندارد.

همچنین این نکته را باید در نظر داشت آیفون‌هایی که در آزمایش استرلی بودند، تنها چند سانتی‌متری در آب فرو رفته بودند و اگر این چند سانتی‌متر به متر تبدیل شود، باعث افزایش فشار شده و مقاومت در برابر آب را کاهش می‌دهد.

کانال احساس خوب